6. Chcete si koupit koně?

Stáje jezdeckého klubu či farmy se staly vaším druhým domovem. Svoji existenci si bez nich už neumíte představit. Pozvolna vám v hlavě dozrává myšlenka na pořízení vlastního koně. Nejste si ale jisté. Je to dobrý nápad, nebo ne? Pomůžeme vám odpovědět na otázku, kdy koně pořídit a zda se vám to vyplatí.

Pro začátečnice hledejte flegmatika

Ve hře je spousta faktorů, na které musíte před vlastní koupí koně myslet. Nejde jenom o to nadchnout se pro vlastní chov koně. Jako začátečnice potřebujete koně klidného, dobře vycvičeného a zaježděného. Tak trochu flegmatika, kterého hned tak něco nerozhodí. Pro rekreační vyjížďky je dobrý mírný, spolehlivý, klidně starší kůň. Po mladém ne tolik vycvičeném koni si mohou dovolit sáhnout jenom zkušené jezdkyně, které už dokážou formovat jeho povahu.

TIP: Pro nepříliš zkušené jezdkyně se hodí například valach ve středních letech, cca 8-15 let. Dospělosti kůň většině dosahuje po 5. roce života, cca po 18 roce už je starý. Valacha díky kastraci tolik neovládají hormony. Klisna může být v době říje nervózní a zkrotit nespoutané hříbě si žádá zkušenosti.

Je lepší vlastnit, nebo jenom půjčovat?

Když přijdete do jízdárny a půjčíte si koně na vyjížďku, je to příjemné zpestření dne. Nemáte žádné starosti. Jistě, naučíte se samozřejmě koně sedlat, krmit, čistit. Největší břemeno ale stále leží na zaměstnancích jízdárny, kteří mají koně na starosti. Pro vás povinnosti končí okamžikem, kdy zaklapnete bránu jezdecké farmy. Proto si položte otázku: Jsem ochotna a schopna se o koně postarat? Dokážu mu věnovat svůj čas, i když jsem unavená a nechce se mi? A pravdivě si na tyto otázky odpovězte. Kůň je závazek a nejenom finanční. Není to auto, které po vyjížďce strčíte do garáže a nemusíte se jím dál zaobírat. Potřebuje vyčistit, nakrmit. Odpověď na otázku, zda koně vlastnit nebo půjčit, zní asi takto: Pro ženu, která má zájem si s koněm budovat vztah a jezdit co nejvíce, je lepší koně vlastnit. Když naopak chcete jenom občasné vyjížďky bez dalších starostí, je vhodnější si koně půjčit.

Žádná žena není tak bohatá, aby si mohla koupit levného koně

Když se rozhodnete si koně pořídit, určitě vás zajímá odpověď na otázku: Kolik mne to bude stát? Cena koně se může pohybovat ve velkém rozpětí od několika desítek tisíc až po stovky tisíc korun. Konkrétní částka závisí na stáří a původu koně. Nemyslete si ale, že když koupíte koně třeba s menším zdravotním problémem za tzv. jateční cenu do 15 000 Kč, vyhrály jste. Následná zdravotní péče může být mnohonásobně dražší, než na kolik by vás vyšel zdravý drahý kůň. Rozhodně levné koně nekupujte bez porady se zkušeným odborníkem na koně a veterinářem. I tady platí, že žádná z vás není tak bohatá, aby si mohla dovolit kupovat levné věci.

Klidný kůň

Orientační ceny:

 • Starší koně, poníky nebo koně se zdravotním handikepem koupíte i cca do 20 000 Kč
 • Lepší koně od 20 000 do 90 000 Kč
 • Speciální potom od 90 000 Kč

Musíte počítat i s částkami za vybavení:

 • Sedlo s dečkou může vyjít na cca 3500 až 20 000 Kč
 • Lonž, ohlávka, uzdečka vodítka cca 2500 až 5000 Kč
 • Chrániče na nohy 1000 až 2000 Kč
 • Deky, síťovku proti hmyzu asi 1000 až 2000 Kč.

Celkově vás tak investice do levnějšího koně (cca 20 000 Kč) může přijít včetně nejlevnějšího vybavení minimálně na cca 30 000 Kč.

Jaké jsou náklady na chov?

Výše nákladů na péči závisí na tom, zda ho máte ustájeného doma u rodinného domu, nebo v profesionální jízdárně. V případě ustájení v jízdárně si měsíčně připravte 3000-10 000 Kč (podle toho, co všechno je v ceně zahrnuto, lépe vybavené jízdárny mají samozřejmě vyšší ceny), kromě toho něco stojí i vybavení a veterinární péče. Nájemná péče o koně vás ročně vyjde cca na 75 000 Kč. Chováte-li koně doma, vyjdou vás měsíční náklady levněji (budou se držet kolem uvedené dolní měsíční hranice nebo ještě níže), ale na druhou stranu budete koni muset věnovat spoustu času a čas jsou také peníze.

Ustájení koně

Výhody ustájení doma:

 • Nižší náklady na ustájení a péči
 • Intenzivní kontakt se zvířetem - brzy si vybudujete důvěrný vztah
 • Musíte koni věnovat spoustu volného času
 • Nesete za péči o koně a jeho zdraví plnou zodpovědnost

Výhody profesionální stáje či jízdárny:

 • Každodenní péči o koně za vás zajistí personál jízdárny - máte méně starostí
 • Část odpovědnosti za koně přebírá stáj
 • Nevybudujete si tak silný vztah s koněm, protože se s ním nesetkáváte denně, mohou na něm jezdit i jiní lidé
 • Ustájení je finančně dosti nákladné

I kůň potřebuje občanku

Především hledejte ke koupi koně, se kterým si takříkajíc povahově „sednete“ . Může se stát, že bude trvat trochu déle, než narazíte na toho pravého. Při nákupu potřebujete řádně sepsanou kupní smlouvu. Kůň musí mít tzv .modrý průkaz, což je něco jako koňská občanka. Obsahuje číslo čipu koně, jeho datum narození, jméno, očkování, údaje o jeho aktuálním majiteli. V okamžiku koupě by koně měl prohlédnout veterinář, kůň by měl být odčervený. Vždy také jednejte o koupi s majitelem koně, který je zapsaný v modrém průkazu. Nikdy nepřistupujte na nějaký mezičlánek v podobě překupníka - nemuselo by se vám to vyplatit!