3. Co potřebuje začínající jezdkyně?

Svět koní vás okouzlil. Utíkáte do jízdárny rovnou ze školy nebo z práce, zkrátka koně jsou v tuto chvíli váš svět. Jste si jisté, že nejde jenom o chvilkové pominutí smyslů, mezi vámi a koněm vzniká láska na celý život. Nastala ta správná chvíle pořídit si jezdecké vybavení. Bez něho se totiž neobejdete.

Helma vám může zachránit život

Jezdecká helmaKdyž si nějaká žena myslí, že si může jezdit na koni v jakémkoli oblečení a bez helmy, ani netuší, co riskuje. Ve hře totiž není jednom praktická stránka věci, aby oblečení bylo pohodlné a nepřekáželo, ale především její bezpečnost a zdraví.
Proto berete-li jezdectví opravdu vážně, položkou číslo jedna v nákupním seznamu vaší jezdecké výstroje musí být helma. Spadnete-li z koně, ztlumí náraz.

ZAJÍMAVOST: Víte, že při cvalu koně dochází k velkému zrychlení hlavy? Přitom už menší zrychlení stačí k tomu, aby při pádu došlo k fraktuře lebky. Pojedete-li bez bezpečnostní helmy, může se vám to stát. Tvrzení, že vám helma může zachránit život, proto rozhodně není nadnesené.

Jaké jsou nejčastější úrazy při pádu z koně?

  • Poranění krční páteře - zlomeniny obratlů
  • Úrazy bederní páteře - například rozdrcený obratel
  • Zlomeniny končetin

Naopak méně běžné bývají úrazy hrudní páteře.

Aby vaše páteř netrpěla

Jezdecká vestaVýše uvedeným výčtem vás nechceme strašit, jenom upozornit, co bez dobré jezdecké výbavy riskujete. Samotná helma nestačí. Stejně důležité jsou i chrániče páteře a bezpečnostní vesty, které chrání i hrudník. Jejich konstrukce velmi účinné tlumí nárazy při pádu. Přitom jsou zároveň pohodlné a nijak nebrání v pohybu.

Rajtky nejsou vyhozené peníze

Nepodceňujte ani kalhoty a svrchní oblečení. Investice do kvalitních dámských rajtek z přiléhavé a pevné látky nejsou vyhozené peníze, dobře vás ochrání i před odřeninami při pádu. Zapomeňte také na dlouhé pláště, správný svrchní jezdecký oděv má končit těsně pod zadkem. Díky dobře střiženému jezdeckému saku či mikině vám nepotáhne na záda a nic vám nebude překážet. Vhodné jsou i rukavice, ochrání vaše ruce a lépe v nich udržíte otěže.

Rajtky

Šustění koně může polekat

Pozor na šustivý materiál oděvů. Pokud jdete ke koním, neoblékejte se do šusťáků. Koně může šustivý zvuk polekat.

Potřebujete uvolnit nohy

Jezdecké botyTečkou ve výstroji jsou boty. Vyberte si s hladkou podrážkou a podpatkem, abyste snadno uvolnily nohy ze třmenu. To je nesmírně důležité. Zaseknutá bota ve třmenu při pádu způsobí, že vás kůň může za zachycenou nohu táhnout za sebou i několik desítek metrů.

Víte, že kvalitní výstroj vám zajistí i pohodlí při jízdě?

Samozřejmostí u dobré jezdecké helmy je odvětrávací systém, takže se nebudete potit ve vlasech. Prodyšné textilie u chráničů páteře zase zajistí odvod potu ven. Díky tomu se nebudete cítit jako v neprodyšném brnění.

Co tedy koupit?

  • Jezdeckou helmu splňující normu VG01
  • Chránič páteře splňující normu EN1621-2 nebo bezpečnostní vestu, která vyhovuje normě EN13158-2009
  • Jezdecké boty s podpatkem a hladkou podrážkou
  • Jezdecké rukavice
Jezdecká výbava

Kvalita něco stojí

Zatímco svoji první jezdeckou hodinu můžete absolvovat s vypůjčenou helmou a bezpečnostní vestou, jakmile vezmete ježdění vážně, neváhejte si pořídit kvalitní výbavu a nešetřit na ní. Proč? Skutečná kvalita totiž něco stojí. Kvalitní jezdeckou helmu se nevyplácí nahrazovat levnými napodobeninami. Ty totiž nesplňují bezpečnostní standardy, a proto vás při pádu nijak neochrání. Mějte na paměti, že i když budete opatrné a dodržíte všechna pravidla, k úrazu přesto může dojít. Například statistiky udávají 1 úraz na 100 hodin rekreační jízdy. Dobrá výstroj sice pádu nezabrání, ale dokáže zmírnit jeho následky.