4. Jak vybrat jezdeckou helmu?

Helma je nejdůležitější výbavou jezdkyně. Jako začátečnice ale nejspíše nevíte, co si vlastně na hlavu posadit, respektive vám jde z výběru helem hlava kolem. Nebojte se. Poradíme vám, jak a podle čeho si vybrat.

Špatný výběr může způsobit vážné zranění

V předchozím článku jsme zmiňovali, že během jízdy dochází k takovému zrychlení hlavy, které může při pádu způsobit frakturu lebky. Proto neriskujte jízdu bez bezpečnostní helmy. Výběru ale věnujte pozornost - špatně zvolená helma vám může způsobit zranění! Můžete se probírat helmami z různých materiálů, určenými pro děti, juniory i dospělé. Liší se samozřejmě cenou.

Jaké parametry ovlivňují cenu?

  • Kvalita použitých materiálů (vnitřních i vnějších)
  • Hmotnost (dražší přilby jsou lehčí, přitom zachovávají maximální bezpečnost)
  • Technologie výroby
  • Zpracování (včetně povrchových úprav)

Nikdy se ale při výběru neřiďte jenom cenou. Nekupujte tu nejlevnější helmu bez ohledu na její další parametry!

Jezdkyně s helmou

Jak odvodit váhu jezdkyně?

Při výběru helmy se musíte řídit velikostí hlavy. Měří se obvod v úrovní spánků. Víte, že z velikosti hlavy je možné odvodit váhu jezdkyně? To je velice důležité, protože helma je přizpůsobena váze jezdkyně, která dopadá z koně na zem. Pro jinou váhu jsou určeny dětské, juniorské a dospělé helmy.

Běžné velikosti, z nichž můžete vybírat

  • Velikost S – s linerem pro obvod hlavy 52-56 cm
  • Velikost M – s linerem pro obvod hlavy 55-58 cm
  • Velikost L – s linerem pro obvod hlavy 57-61 cm

Aby vám přilba perfektně seděla

linerV našem výčtu se objevuje slovíčko, se kterým jste se určitě ještě nesetkaly. Liner. Co je to? Jedná se o vnitřní výstelku helmy zhotovenou z paměťové pěny. Výstelka je vyrobena přesně na obvod vaší hlavy. Je nesmírně důležitá, protože díky ní by vám přilba měla dokonale padnout.