2. Kde je možné jezdit na koni?

Sníte o jízdě na koni? Je na čase přejít od snu skutečnosti. Seberte odvahu a porozhlédněte se po jízdárně ve svém okolí. Nejdříve si ji trochu obhlédněte. Běžte se podívat na hodinku jako divák. Uděláte si obrázek o tom, jak stáj funguje, jaké tam mají koně a instruktory.

V prostředí jízdárny

Když okouknete situaci, samy se rozhodnete, jestli vám prostředí jízdárny vyhovuje, zda jste si „sedly“ s jejím personálem a koňmi. Někdy to nemusí vyjít na první pokus. Třeba se budete mít pocit, že jsou kolem vás samé zkušené jezdkyně a jezdci. Potom je řešením zkusit kurz pro skupiny, kde bude víc začátečnic. Určitě totiž na jízdárně nebudete samy. Instruktoři jezdeckých škol, jízdáren a klubů z Prahy a okolí totiž potvrzují, že mezi děvčaty i ženami různých věkových kategorií je o hodiny jízdy velký zájem. Například v kurzech pro děti do 18 let tvoří dívky výraznou většinu. Dalo by se s trochou nadsázky mluvit o feministickém koníčku.

Poprvé jedině s instruktorem

S očekávanou první jízdou na koni určitě budete trochu nervózní. Nebojte se dát najevo, že jste u koní poprvé. U vaší první lekce musí být přítomen instruktor. Nepřistupujte na první hodinu bez dozoru - v seriózní stáji vám ani nic podobného nenabídnou, nejdříve si otestují vaše schopnosti a zkušenosti. Dobrý trenér pochopí váš začátečnický ostych a přizpůsobí tomu výuku. Navíc vám řekne i spoustu užitečných rad. Jakých? Například, že je třeba ke koni přistupovat z levé strany a zvíře nejprve oslovit. Kůň si tak zvykne na vaši přítomnost.

Myslíte si, že jízdu ovládnete na první lekci? Omyl

Podle zkušených trenérů je pro zvládnutí vyjížďky ven minimum 20 hodin výuky, potom je třeba ještě dalších cca 20 hodin, aby se vám základy jízdy dostaly pod kůži. Skutečnou jezdkyní, která svého koně ovládá, se ale stanete až za další rok či dva. Připadá vám to dlouhé? Žádná učená z nebe nespadla, to platí i u koní.

Nejde o riskantnější zábavu, než je jízda na kole

Myslete při jízdě na svoji bezpečnost. Je důležité mít úrazovou pojistku, pořídit si jezdeckou helmu a oblečení. Přehnané obavy jsou ale zbytečné. Nenechte se strašit lidmi, kteří považují za riskantní všechno, co přesahuje sezení na gauči u televize. Když budete poslouchat pokyny trenéra, což zahrnuje například pravidlo nepřistupovat ke koni zezadu, je riziko úrazu minimální. Jezdíte na kole? Pokud ano, škarohlídům vzkažte, že jízda na koni není o nic riskantnější.

Víte, že kůň dokáže běžet opravdu rychle?

V klusu umí dosáhnout 15 km v hodině, ve cvalu 30 km za hodinu, závodní koně ale běhají i mnohem rychleji. Existuje i záznam o koni jménem Big Racket, který v roce 1945 dokázal při závodě běžet rychlostí 69,92 km/hod. Stejné rychlosti pak roku 1993 dosáhl i kůň Onion Roll. Spadnout ve vyšší rychlosti je nepříjemné, proto bezpečnost nepodceňujte už od první jízdy.

Jak se pozná dobrá jezdecká škola?

  • Zaměstnanci jsou nadšenci, kteří se koním věnují z opravdového zájmu, ne jenom pro peníze.
  • Instruktoři jsou vstřícní, umí se přizpůsobit různě zkušeným jezdkyním a vytvořit jim individuální program na míru.
  • Personál se stará o zdravotní stav svých koňských svěřenců.
  • Trenéři dodržují pravidla bezpečnosti.

Flegmatický parťák je ideální pro první pokusy

Jaký kůň je nejvhodnější pro začátečnice? Starší, dobře vycvičené zvíře, klidné, spíše pomalejší. Hodí se použít označení „kůň salámista“, což je v žádném případě není nadávka. Naopak. Rozumíme pod tím koně trpělivého, tolerantního, který se neleká a hned tak ho něco nerozhodí.

Kolik vás budou hodiny stát?

Za jednu výukovou hodinu o délce 45 nebo 60 minut budete muset z peněženky vytáhnout cca 200 až 350 Kč, totéž v případě vyjížďky do terénu. 10 lekcí jezdeckého kurzu vás vyjde na cca 2 000 až 2 500 Kč. Zaplaťte si ho ale až tehdy, kdy si budete jisté, že vás koníček jménem koně opravdu chytl a budete se mu věnovat. Nejedna z vás má určitě zkušenosti s nějakým kurzem (třeba s aerobikem), kdy jste byly zpočátku nadšené, ale po dvou či třech lekcích jste zjistily, že je to nad vaše síly. Proto je dobré si jezdectví nejdříve „oťukat“ a pořádně si všechno rozmyslet, než si zaplatíte kurz nebo dokonce pořídíte vlastního koně.